Pamuk Prenses Gerçekten Yaşadı mı?

Pamuk Prenses Gerçekten Yaşadı mı?

PAMUK PRENSES GERÇEKTEN YAŞADI MI?

Pamuk Preses Masalını Hatırlayalım

 

" Ülkenin birinde birbirini çok seven kral ve kraliçe varmış. Büyükçe ve çok güzel bir sarayda yaşarlarmış. Kraliçenin en çok istediği ise kar gibi yüzü olan bir kız çocuğuna sahip olmakmış. Kraliçenin dileği kabul olmuş ve doğan kız çocuğuna Pamuk Prenses adını vermişler. Kraliçe erken yaşta ölünce, kral yeni bir kadınla evlenmiş. Yeni kraliçe, yani Pamuk Prenses'in üvey annesi ise çok kötü bir kadınmış. Her gün sihirli aynasının karşına geçer ve "Ayna! Ayna! Söyle bana. Benden daha güzeli var mı bu dünyada?" dermiş. Aynaysa her gün, dürüstlük ve saflığın timsali Pamuk Prenses'in olduğunu söylermiş. Üvey anne kraliçe ise Pamuk Prenses'i ortadan kaldırmak için planlar yapmaya başlamış. "

 

Masalımız böyle devam eder. 

 

1812 yılında orjinali Almanca olarak yazılmış "Schneewittchen" (Küçük Kar Beyaz) adlı bu masalın yazarları iki kardeş olan Jacop Grimm ve Wilhelm Grimm. Herkes onları Grimm Kardeşler olarak tanır. Aslında hukukçu olan Grimm Kardeşler, çeşitli mahalli lehçeler için köy ve kasabaları dolaşarak akşam sohbetlerinde anlatılan Alman şiirlerini, efsanelerini ve masallarını yeniden derlerlermiş. Peki acaba Pamuk Prenses için Onlar'a kim ilham verdi?

 

Pamuk Prenses Kimdir?

 

Alman tarihçi Eckhard Sander'in yazdığı kitapta Pamuk Prenses 16. yüzyılda yaşamış bir asilzade olan Kontes Margarete von Waldeck'dir. Babasının bakır madenleri olan Margarete von Waldeck, güzelliğiyle ve prenses elbiseleri ile göz kamaştıran bir genç kızmış. Onu hor gören ve O'nun etrafında olmasına tahammül edemeyen üvey annesi Katharina Hatzfeld, Margarete'i 16 yaşındayken Brüksel'e gönderir. Margarete ile İspanya kralının oğlu II. Philip birbirlerine aşık olurlar. Ancak bu aşkı onaylamayan İspanya Kralı Margerete'i zehirletir. 

 

 

Gelelim Yedi Cücelere.

 

Yedi Cüceler Kimdir?


Onlar da bakır madenlerinde çalışmaya zorlanan yarı köle statüsündeki küçük çocuklarmış. Yaşadıkları ağır koşullardan dolayı gelişimleri yeterli olmayan, kısa boylu kalan bu çocuklar, beslenebilmek için elma çalarlarmış. Elmaların sahibi yaşlı adam ise çocuklara zehirli elma ikram edermiş. 
Tarihçiye göre Grim Kardeşler bu hikayelerden esinlenerek Pamuk Prenses masalını yazmış.

 

 

Alman tarihçi Sander, bunları anlatsa da biz yine de Grim Kardeşlerin masalını gerçek olarak kabul edelim öyle değil mi? 
Sonuçta güzel kız, yakışıklı prens, iyiliksever cüceler ve de mutlu son var. 

 

Masallar ve mutlu sonlar iyi ki var.
Sevgiyle kalın.

 

Etiketler: pamuk prenses, pamuk prenses kimdir, pamuk prenses kostümü, pamuk prenses elbisesi, pamuk prenses masalı
Nisan 10, 2020
Listeye dön